Lubelski Teatr Tańca powstał w roku 2001 z inicjatywy Hanny Strzemieckiej, wieloletniego choreografa i dyrektora artystycznego zespołu, oraz Anny Żak, Ryszarda Kalinowskiego i Wojciecha Kapronia, ówczesnych tancerzy Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.
Grupa ta, wywodząca się z niezależnego ruchu studenckiego, z biegiem lat wypracowała swój własny, niepowtarzalny, a z czasem rozpoznawalny w Polsce i za granicą styl tańca, stając się jednym z wiodących zespołów tańca współczesnego w Polsce. Dzięki konsekwentnej realizacji swojej artystycznej misji liderzy Grupy założyli nowy, profesjonalny teatr tańca z siedzibą w Centrum Kultury w Lublinie. W 2005 roku do Teatru dołączyła Beata Mysiak, a od roku 2007 menadżerem zespołu jest Anna Kalita.

Lubelski Teatr Tańca podejmuje liczne inicjatywy artystyczne i edukacyjne, mające na celu promocję tańca współczesnego jako środka wypowiedzi o dużym potencjale intelektualnym i emocjonalnym. Szczególny nacisk kładzie na współpracę z instytucjami kulturalnymi w celu budowy sieci ośrodków promujących sztukę tańca w różnych środowiskach poprzez prezentacje spektakli, organizację warsztatów tańca, wykłady, wystawy, projekcje wideo, a także działania performatywne w przestrzeniach nieteatralnych.

Największą spośród imprez organizowanych przez LTT są Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, realizowane corocznie od 1997. Jest to kilkudniowy przegląd spektakli tanecznych z kraju i z całego świata. Integralną część festiwalu stanowi intensywny blok warsztatów tańca współczesnego oraz wykłady, wystawy, projekcje wideo, a także działania performatywne w przestrzeniach nieteatralnych. Innym bardzo ważnym projektem jest Letnie Forum Tańca Współczesnego − cykl prezentacji spektakli, projekcji filmów, warsztatów tańca i wykładów adresowanych do szerokiego grona odbiorców, organizowanych zarówno w Centrum Kultury, jaki na scenach plenerowych Lublina.

Lubelski Teatr Tańca jest też aktywnym partnerem wielu instytucji zagranicznych oraz inicjatorem projektów międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Partnerstwa Wschodniego. W roku 2014 LTT został m.in. członkiem europejskiej sieci AEROWAVES - dance across Europe.

Zespół wielokrotnie gościł na międzynarodowych festiwalach i prezentacjach w Polsce, m.in. Bytom, Kraków, Kalisz, Warszawa, Poznań, Łódź, Gdańsk, Toruń oraz za granicą - USA, Szwajcaria, Francja, Węgry, Finlandia, Hiszpania, Litwa, Rosja, Niemcy, Austria, Tunezja, Azerbejdżan, Holandia, Białoruś, Ukraina.

 

Opinie o teatrze

"...Różnorodność stylu i wysoka jakość techniki ruchu były zachwycające. Pełne zaangażowanie, talent taneczny i wielkie możliwości tancerzy uczyniły ten wieczór ekscytującym".
R.S., "Thurgauer Zeitung" (Szwajcaria).

"...Grupa o wszechstronnych doświadczeniach artystycznych i szerokim treningu ciała..."
Linda Caldwell, "Periphery" (USA).

"...Fizyczność i oryginalność grupy sprawiła, że czujnie śledziłam przebieg przedstawienia".
Anni Valtonen, "Helsingin Sanomat" (Finlandia).

"...Można dostrzec, że zespół sam staje się orkiestrą, a ciała - czułymi źródłami dźwięku".
Wiesława Turżańska, "Kurier Lubelski".

"Język, jakim się posługują wyróżnia ogromna dyscyplina, logika, precyzja ruchu i ogromny ładunek emocji kipiący pod powściągliwą formą".
Danuta Piekarska, "Gazeta Lubuska".

"Bez względu na interpretację poszczególnych realizacji trzeba przyznać, że artyści mają bardzo dobry warsztat, poszczególne układy płynnie się przenikają, zmieniają się techniki i tempo, wszystko jest dopracowane i przemyślane. Sprawność tancerzy, precyzja ich ruchów w połączeniu z ciekawą choreografią i umiejętnym wykorzystaniem ciszy oraz muzyki dają dość miły dla oka efekt".
Dorota Mrówka, "Gazeta w Katowicach".

 

Nagrody i wyróżnienia

Wyróżnienie za spektakl "Traktakt optyczny" (chor. Hanna Strzemiecka) na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Choreografii w Witebsku (2001 r.)

Wyróżnienie za rolę w spektaklu dla Ryszarda Kalinowskiego - "Akrobaci, kwiaty i księżyc pomiędzy" (chor. Hanna Strzemiecka) na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych (2002 r.)

III nagroda za spektakl "Ku dobrej ciszy" (chor. Ryszard Kalinowski) na X Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu (2002 r.)

II Nagroda za spektakl "Akrobaci, kwiaty i księżyc pomiędzy" (chor. Hanna Strzemiecka) na XI Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu (2003 r.)

Wyróżnienie za spektakl "Ku dobrej ciszy" (chor. Ryszard Kalinowski) na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych (2004 r.)

Główna Nagroda za spektakle "Bellissimo" (chor. Ryszard Kalinowski) oraz "Ku dobrej ciszy" (chor. Ryszard Kalinowski) na Festiwalu Teatru Tańca "Opozycja" w Sopocie (2005 r.)

I Nagroda za spektakl "plepleJAdy" (chor. Hanna Strzemiecka) na Międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu (2005 r.)

II nagroda za spektakl "Bellissimo" (chor. Ryszard Kalinowski) na VII Międzynarodowym Konkursie Tańca Współczesnego "Best German Dance Solo" w Lipsku (2005 r.)

Medal Prezydenta Miasta Lublin za "organizację Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca oraz stworzenie w Lublinie ważnego na mapie kraju ośrodka teatru tańca" (2005 r.)