PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ OPISY POSZCZEGÓLNYCH ZAJĘĆWszystkich zainteresowanych udziałem w zajęciach prosimy o przesłanie uzupełnionej
KARTY UCZESTNICTWA (do pobrania tutaj  >>> ) na adres centrumruchu@ck.lublin.pl


***
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
I piętro - sale prób numer 4, 5 i 6
zobacz gdzie jesteśmy plan budynku do pobrania >>>

***

FIT & STRONG „spalanie przed opalaniem”
To czerwcowe intensywne zajęcia adresowane do tych wszystkich, którzy jeszcze przed zbliżającymi się wakacjami chcą poprawić sylwetkę, kondycję i przede wszystkim swoje samopoczucie. Trening bazuje na kombinacji intensywnych, fizycznych ćwiczeń wzmacniających poszczególne partie ciała, skorelowanych z ćwiczeniami oddechowymi, które w naturalny sposób wspierają mechanikę i dynamikę działań.TANIEC WSPÓŁCZESNY– grupa open
Celem zajęć jest zapoznanie się z podstawami techniki tańca współczesnego. Podczas pierwszej części zajęć zaproponujemy ćwiczenia, które mają na celu poprawę kondycji fizycznej, zwiększenie ruchomości stawów, wzmacnianie i rozciąganie poszczególnych partii mięśni.
W drugiej części zajęć, bazując na autorskich technikach tańca współczesnego, skoncentrujemy się głównie na pracy nad świadomością ciała z wykorzystaniem  kombinacji tanecznych (analiza ruchu, dynamika, pęd, przestrzeń, źródło impulsu, praca z ciężarem, grawitacja, punkt podparcia, oddech).
Poziom zajęć każdorazowo dostosowywany jest do umiejętności uczestników tworzących grupę, nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie w dziedzinie tańca współczesnego. Propozycja kierowana jest również do osób uprawiających inne style tańca i inny rodzaj aktywności ruchowej jako trening wspomagający.

TANIEC WSPÓŁCZESNY– grupa średnio zaawansowana
Zajęcia adresowane są do osób posiadających doświadczenie w dziedzinie tańca współczesnego, odznaczających się wysoką świadomością własnego ciała.
Program zajęć zakłada doskonalenie i rozwijanie indywidualnych umiejętności z zakresu techniki tańca współczesnego.
Ważnym elementem zajęć będzie praca nad świadomością ciała z wykorzystaniem kombinacji tanecznych, improwizacji, kontakt improwizacji, praca w  partnerowaniu.

TANIEC KLASYCZNY - FIT & BEAUTY intro - (grupa w trakcie tworzenia)
To kombinacja elementów techniki tańca klasycznego, barre au sol i tańca współczesnego. Barre au sol- tłum. "drążek na podłodze"– skutecznie kształtuje cechy motoryczne niezbędne w tańcu– w tym siłę i elastyczność– oraz stabilizację centralną; taniec klasyczny, zmodyfikowany na potrzeby tancerzy współczesnych, koryguje sylwetkę, buduje koordynację ruchową i równowagę, a organiczna praca w parterze, zaczerpnięta z tańca współczesnego, rozwija świadomość ciała i uczy bezpiecznie wykorzystywać jego naturalne zasoby. Zajęcia uwrażliwiają na piękno ruchu, podkreślając jego skontrastowane jakości – siłę i lekkość, dynamikę i spokój.

TANIEC KLASYCZNY - FIT & BEAUTY point work
Zajęcia dla osób średnio-zaawansowanych, kontynuujących cykl zajęć w ramach centrum ruchu lub posiadających podstawy tańca klasycznego. Program zajęć Fib (patrz opis wyżej) poszerzony jest o podstawy pracy na pointach (na palcach), skupiając się na ćwiczeniach równoważnych przy drążku i prostych kombinacjach tanecznych na środku sali.  Praca na palcach wyrabia siłę mięśni nóg, kształtuje piękną linię stóp i uczy świadomego przenoszenia ciężaru ciała, jest jednak dużym wyzwaniem dla tancerza i wymaga wcześniejszego doświadczenia w tańcu klasycznym lub przygotowania na zajęciach FiB open.


JOGA

Kompleksowy trening całego ciała – bogaty i zróżnicowany – w harmonijny i nieinwazyjny sposób kształtujący siłę, wydolność, elastyczność i koordynację ruchową. Joga wpływa korzystnie na równowagę, uczy naturalnego oddechu w koordynacji z ruchem, redukuje negatywne skutki stresu. Poprzez odpowiednio dobrane pozycje – asany – działa stabilizująco na układ nerwowy, normalizuje pracę narządów wewnętrznych. Specyficzna równowaga napięcia i rozluźnienia, pracy i relaksacji, wspomaga naturalne procesy regeneracji, działając rewitalizująco na organizm. To trening bezpieczny dla osób w każdym wieku, o różnym poziomie sprawności ruchowej oraz na wszystkich poziomach zaawansowania.


JOGA - INTRO
Sesje jogi skierowane są dla osób na poziomie podstawowym.
Kompleksowy trening całego ciała – bogaty i zróżnicowany – w harmonijny i nieinwazyjny sposób kształtujący siłę, wydolność, elastyczność i koordynację ruchową. Joga wpływa korzystnie na równowagę, uczy naturalnego oddechu w koordynacji z ruchem, redukuje negatywne skutki stresu. Poprzez odpowiednio dobrane pozycje – asany – działa stabilizująco na układ nerwowy, normalizuje pracę narządów wewnętrznych. Specyficzna równowaga napięcia i rozluźnienia, pracy i relaksacji, wspomaga naturalne procesy regeneracji, działając rewitalizująco na organizm. To trening bezpieczny dla osób w każdym wieku, o różnym poziomie sprawności ruchowej oraz na wszystkich poziomach zaawansowania.


BODY CENTERING
To ćwiczenia przy spokojnej muzyce oparte o metody Pilates i stabilizację centralną kręgosłupa. Jest to  forma ćwiczeń fizycznych prowadzonych pod okiem fizjoterapeuty, które sprzyjają utrzymaniu równowagi i odpowiedniego napięcia pomiędzy poszczególnymi grupami mięśniowymi w organizmie, w szczególności gorsetu mięśniowego wokół kręgosłupa. Ponadto ćwiczenia te kształtują koordynację i wzmocnienie mięśni. Rzetelny i systematyczny trening gwarantuje wysmuklenie sylwetki oraz poprawia świadomość  poczucia własnego ciała.

DLA NAJMŁODSZYCH -  dzieci 3–5 lat
Kreatywne zabawy ruchowe przekazujące najmłodszym dzieciom podstawy taneczne oraz zasady współpracy w grupie. Zajęcia przygotowują dzieci do uczestniczenia w świecie kultury i sztuki. Ćwiczenia rozwijające zdolności motoryczne, koordynację ruchową, wyobraźnię i otwierające dziecko na otoczenie. Wśród propozycji tanecznych dla najmłodszych pojawią się elementy tańca współczesnego, a także klasycznego, narodowego, hip-hopu, improwizacji do muzyki. Zajęcia bazują na tańcu współczesnym, teatrze tańca, teorii ruchu Labana.


TANIEC WSPÓŁCZESNY– dzieci 6–8 lat
Zajęcia z obszaru teatru tańca mają na celu zapoznać dzieci z klas nauczania zintegrowanego z pozawerbalnym, uniwersalnym językiem sztuki tańca, wyzwolić twórczą pracę rozwijającą kreatywną wyobraźnię ruchową.
Podstawą do prowadzenia autorskich zajęć jest taniec współczesny – teatr tańca i założenia rozwoju wyobraźni i osobowości ruchowej, wpływającej na naturalny rozwój dziecka.
Program ma przygotować dzieci do aktywnego udziału w kulturze. Uwrażliwienie na sztukę ma szansę kształtować i rozwijać osobowość dziecka oraz uczyć postrzegania sztuki całościowo.
Cykl zajęć z zakresu tańca współczesnego jest nastawiony na wydobycie twórczego potencjału tkwiącego w każdym dziecku i rozwinięcie go w kierunku ekspresji ruchowej.
Wpływ tańca i świadomość własnego ciała ma niewątpliwie ogromne znaczenie dla zdrowej postawy ciała, estetyki ruchu. Rozwijanie twórczej, ukierunkowanej wyobraźni nadaje specyficznej wrażliwości, kierując aktywność dzieci na twórcze działanie i otwierając na podejmowanie wyzwań w każdej dziedzinie życie.

TANIEC WSPÓŁCZESNY – dla dzieci 9–14 lat
Zajęcia z dziedziny tańca współczesnego mają na celu wydobycie u dziecka twórczego potencjału i rozwinięcie go w indywidualnym kierunku, poprzez ćwiczenia z zakresu improwizacji, plastyki ruchu oraz ekspresji. Praca nad zrozumieniem środka ciężkości, ciężarem oraz przepływem energii i impulsów umożliwia odkrycie predyspozycji własnego ciała. Zajęcia mają również za zadanie zapoznanie dziecka z elementami techniki tańca współczesnego i podstawami ćwiczeń, co z kolei pomaga odkryć zależności między pracą mięśni, ruchem kości w stawach, a widzianym z zewnątrz efektem w postaci tańca.
Zajęcia mają również na celu zapobieganie wadom układu kostno-stawowego oraz otyłości wśród młodych tancerzy. Rozwijają zdolności motoryczne, takie jak: szybkość, siła, wytrzymałość, zwinność, gibkość, moc, koordynacja. Wspomagają ogólny zdrowy rozwój.
Poprzez zabawę indywidualną, w parach czy grupach dzieci mają uczyć się pokonywania oporów psychicznych i fizycznych. Ćwiczenia te mają również na celu integrowanie grupy oraz jednoczesne wyrabianie w każdej jednostce poczucia własnej wartości, odpowiedzialności, umiejętności współpracy, jak również zachęcają do aktywnego spędzana czasu.


TANIEC TRADYCYJNY 
Na co dzień posługujemy się współczesnymi formami ruchu, jednak chcielibyśmy sięgnąć również do historii tańca  i zapoznać Państwa z tańcem tradycyjnym.

Nowa forma zajęć skierowana jest do pasjonatów tańca zainteresowanych tematyką tańca tradycyjnego w dawnej i współczesnej kulturze polskiej, a także wszystkich tych, którzy chcą spróbować i poznać te niestylizowane formy tańca. Warsztaty polskich tańców tradycyjnych skupiać się będą w tym sezonie przede wszystkim na oberku, jako najbardziej rozpowszechnionym, najtrudniejszym, niezwykle ciekawym i dynamicznym tańcu. Oberek, potraktowany jako baza wyjściowa do nauki polek, krzyżaka, kozaka, dyny itp. posłuży do opanowania rytmu, akcentów, wirowania czy  umiejętności tańca w parach.


Zajęcia poprowadzi Katarzyna Tucholska - magister filologii polskiej UW. Obecnie pracuje w ACCREA Bartłomiej Stańczyk przede wszystkim jako stroicielka akordeonów, harmonii itp. Z tradycyjnymi tańcami polskimi spotkała się na Taborze Stowarzyszenia Dom Tańca w 2003. Prowadzi warsztaty i zabawy z tańca tradycyjnego w kraju i za granicą dla dzieci oraz dorosłych w oparciu o tradycyjne tańce i piosenki. Jednocześnie kontynuuje naukę gry na pedałowej i ręcznej harmonii trzyrzędowej. Najbardziej interesuje ją taniec wirowy okolic Szydłowca i Przysuchy (woj. radomskie).